Jak powstaje permeat mleczny?
Permeat mleczny stanowi produkt uboczny powstający w czasie produkcji koncentratu białek mlecznych. Jest on uzyskiwany w procesie ultrafiltracji mleka polegającym na wyekstrahowaniu białka i tłuszczu. Produkt końcowy, jaki jest uzyskiwany pozyskuje się poprzez suszenie rozpyłowe. Permeat mleka ma najczęściej formę proszku o bladokremowym kolorze. Jego smak i konsystencja są w pełni spójne.
Co warto wiedzieć o permacie mlecznym?
Permeat mleka można wykorzystywać w różnych produktach. Dodaje się go do deserów, wyrobów cukierniczych, napojów, cukierków, lodów, czekolad i słodyczy. W roli wypełniacza stosuje się go również w paszach dla cieląt oraz świń. Jest to produkt, w którym pojawia się wysoka zawartość soli mlecznej oraz laktozy. Wskazuje się ponadto na jego właściwości zatrzymywania wody, emulgowania i krystalizacji oraz eliminowania słodyczy. Ponadto może on wzmacniać i karmelizować smak produktów, w których się go zastosuje. Przemysł mleczarski sięga po niego w celu standaryzacji mleka.
Najczęściej permeat mleka posiada datę ważności sięgającą 12 miesięcy. Zaleca się jego przechowywanie w chłodnym i suchym miejscu. Ma on przede wszystkim szerokie zastosowanie przemysłowe, głównie w branży cukierniczej, ale także w mleczarskiej oraz w hodowli zwierząt. Jest to składnik pozyskiwany jako produkt uboczny, jednak jego zastosowanie jest bardzo szerokie, co idzie w zgodzie ze współczesnym, ekologicznym podejściem do życia i produkcji.
Gdzie kupić permeat mleczny?
Jeśli właściwości tego produktu spełniają nasze oczekiwania i jest nam on potrzebny w celu wytworzenia określonych rzeczy, to możemy go nabyć chociażby w hurtowaniach przetworów mlecznych oraz dodatków do żywności. Z pewnością w ofercie znajduje się właśnie permeat mleczny i będziemy mogli skorzystać z jego szerokiego zastosowania w naszej firmie. Mimo iż jest tylko produktem ubocznym to z pewnością warto go lepiej poznać i skutecznie wykorzystywać. Może zmienić smak i właściwości różnych produktów.